پس از اينكه سعيد مرتضوي در تاريخ 27 اسفند سال گذشته به عنوان رئيس صندوق تأمين اجتماعي معرفي شد، نمايندگان مجلس استيضاح وزير تعاون، رفاه و امور اجتماعي را در دستور كار خود قرار دادند.

نمايندگان مجلس معتقد بودند كه سعيد مرتضوي نبايد به دليل داشتن پرونده جاري قضايي در حادثه كهريزك به چنين سمتي منصوب شود، چرا كه انتصاب مرتضوي در روزهاي پاياني سال صورت گرفته بود و ماجراي استعفاء را به سال بعد يعني در فروردين و ارديبهشت سال جاري كشاند.


از آنجایی که مجلس هشتم روزهای آخر خود را سپری می‌کرد عده‌ای از نمایندگان عقیده داشتند، نباید استیضاح شیخ‌الاسلام را پیگیری کرد و در مقابل برخی هم مخالف این نظر بودند و کماکان می‌خواستند یا مرتضوی از تأمین اجتماعی برود یا اینکه وزیر استیضاح شود.

در همان روزها با وساطت برخی از نمایندگان و رایزنی‌های صورت گرفته با مرتضوی، وی تعهد داد استعفا می‌دهد و پس از آن استعفای خود را در شب 26 فروردین ماه به وزیر تعاون، رفاه و امور اجتماعی ارسال کرد.

بر اساس این گزارش؛ فردای آن روز یعنی 27 فروردین نمایندگان طی نامه‌ای اعلام کردند که استضاح خود را پس می‌گیرند ولی همان روز مشخص شد که دولت استعفای مرتضوی را نپذیرفته و وی در سمت خود باقی می‌ماند.

در این شرایط تعدادی از نمایندگان دریافتند که نمی‌توانند موضوع استیضاح را پی بگیرند، بنابراین تصمیم گرفتند که شکایت خود را به دیوان عدالت اداری ارائه دهند.

بر این اساس احمد توکلی، محمد دهقانی، علیرضا زاکانی، پرویز سروری، الیاس نادران و حسین نجابت از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شکایت خود را به دیوان عدالت ارائه دادند. دیوان هم در روز 14 مرداد ماه رأی شماره 261 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با موضوع ابطال انتخاب سعید مرتضوی به عنوان مدیرعامل صندوق تأمین اجتماعی توسط هیئت امناء صندوق و همچنین ابطال انتصاب وی به این سمت توسط وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ابلاغ کرد.

در همان زمان بحث‌هایی مشابه این روزها که حکم به دست مرتضوی نرسیده است و هنوز مهلت قانونی رأی دیوان به پایان نرسیده بود که دولت با «اتخاذ سیاستی جدید» روز دوشنبه 16 مرداد ماه اساسنامه تأمین اجتماعی را اصلاح کرد که براساس این اصلاحیه «صندوق تأمین اجتماعی» به «سازمان تأمین اجتماعی»تغییر نام یافت.

دولت همچنین شرایط مدیرعامل تأمین اجتماعی را تغییر داد چرا که «بر اساس رأی دیوان عدالت اداری که در روزنامه رسمی انتشار یافت» مدیرعامل صندوق تأمین اجتماعی «بر اساس قانون با حداقل مدرک کارشناسی ارشد و پنج سال سابقه مفید در رشته های تخصصی مدیریت، حسابداری، بیمه، مالی، اقتصاد، انفورماتیک و گروه پزشکی می توانست در این پست فعالیت داشته باشد»، و سعید مرتضوی «فاقد این شرایط بوده و از این حیث صلاحیت تصدی چنین سمتی را نداشته است.»

دسته ها : سياسي
X